מתכונים מומלצים
לחם פראי
פאי גבינות צאן ועשבי תיבול
לחמניות במילוי גבינה ובצל מטוגן
עוגיות גבינה מלוחות
עוגיות מלוחות עם גבינה ושקדים
מאפין במילוי גבינת צאן
קינוח מתוק מקמח פסטה וגבינה
עוגיות חמאה עם שקדים
לחם עשבי תיבול
באגט
ג'אבטה
פסטה טריה
לחם שיפון עם זיתים שחורים וגבינת אמטל
לחם פומפרניקל עם שמרים
לחם פומפרניקל ללא שמרים באפיה ארוכה
קערות בצק למרק
לחם זיתים וצימוקים
מתכונים לאופה לחם יונדאי
פוקצ'ה
לחם בירה ואגוזים
לחם שיפון כפרי וזרעונים
לחם חי
עוגת תפוחים ודבש
אוזני המן מקמח כפרי וממרח חרובים
עוגת סולת - "בולו"
לחם כוסמין מלא אורגני
עוגת שוקולד מקמח מלא 100%
לחם סילאן
צ'אפאטי (לחם הודי מסורתי)
בברכת חג אביב שמח
עוגת גזר
סופגניות אפויות
עוגיות מרוקאיות
שטיבל 18 אכצן - קמח חלה מתכון להכנת חלה ולחמניות
עוגת סולת
בורקיטס לשבועות
אוזני המן
לחם קל
עוגיות תמרים ואגוזים לט"ו בשבט
חג שמח
חג שמח
בורקיטוס גבינה וחצילים
דבש - לבנדר עוגה/ עוגיות אישיות לראש השנה
"בסבוסה" - עוגת סולת מצרית
מקלות זיתים וגבינה - מאפית לחמים
עוגת גזר ובננות טבעונית
עוגיות טחינה גולמית דבש וקינמון
עוגיות טחינה גולמית דבש וקינמון
עוגת סולת- בסבוסה קוקוס עם שקדים ותפוז
עוגת טחינה, סילן ופצפוצי שוקולד
עוגיות ארמאני - שיבולת שועל וקמח כוסמין
חיתוכיות טבעוניות של שיבולת שועל וריבת תותים
בבקה תפוחים ואגוזים בקינמון לראש השנה
צ'ורוס- סופגניות דרום אמריקאיות
סקונס גבינת עיזים וקצח
עוגיות שוקולד
שבלולי קינמון
עוגת יוגורט ולימון
עוגה בחושה עם לימון וריקוטה-חג שבועות שמח
עוגת סולת תפוזים יוונית - רוואני
עוגיות דבש וטחינה גולמית - בברכת שנה טובה
עוגת כוסמין לט"ו בשבט
לרשימה המלאה
טיפים
כיצד לקבל קרום קשה בקליפת הלחם
לממהרים בלבד !!! כיצד לזרז את תהליך ההתפחה
כיצד לדעת מתי הלחם מוכן?
כיצד מכינים שאור (מחמצת)
כיצד למנוע "נפילה" של עוגות גבינה
כיצד לשמור על טריות לחם לאורך זמן.
הוספת גלוטן
לרשימה המלאה


הרצאות

 
26.01.2005
חיטה בת 23 אלף שנים נמצאה ליד הכנרת
על רצפתה של אחת הסוכות באתר אהלו II (שבכנרת) מחנה ציידים-לקטים-דייגים מלפני 23 אלף שנים, סביב אבן גדולה שנתמכה על ידי כמה חלוקי נחל, נמצאו גרגירים של חיטת בר, שעורת התבור וכן כמה מינים של דגניים קטני-גרגיר. ד"ר אהוד ויס, ד"ר וילמה וטרסרום ופרופ' עופר בר יוסף מאוניברסיטת הרווארד, וד"ר דני נדל מאוניברסיטת חיפה המנהל את החפירות באתר, סבורים כי אבן זו שימשה כאבן שחיקה. לדבריהם, הימצאותם של שרידי הצמחים באתר מספקת עדות לכך שהצעדים הראשונים לקראת המהפכה החקלאית נעשו כ-10,000 שנה קודם למה שס! ברו עד כה.

לפי התיאוריה המקובלת, השלב הראשון לקראת ביות דגנים כמו חיטת בר ושעורת התבור, שהיה חלק מרכזי במעבר לראשית החקלאות, התחולל באזור הסהר הפורה לפני כ-13 אלף שנה. מחקרים רבים העוסקים בראשית החקלאות נשענים על היפותזה המוכרת בשם "מהפכת הקשת הרחבה" (Spectrum Revolution Broad), שאותה העלה הארכיאולוג האמריקאי קנט פלאנרי ב-1969. פלאנרי שיער כי דלדול משאבי הסביבה אילץ את חבורות הציידים-לקטים שחיו באזור לפני כ-13 אלף שנה להגדיל את מגוון המזונות שלהן. הציידים-לקטים החלו להשתמש במיני מאכל שקודם לכן התעלמו מהם. דגני בר שונים, שלפני כן לא היו חלק מסל המזון האנושי, נהפכו למזון פוטנציאלי. איסוף דגני הבר, ובעיקר חיטת בר ושעורת התבור, הוביל לביותם ולראשית החקלאות.

פלאנרי שיער כי תהליך דומה הביא גם לביותם של בעלי חיים כמו עזים, כבשים ופרות. אבל בעוד שמחקרים שונים סיפקו הוכחות לכך שציידים-לקטים הרחיבו את מגוון המזונות מן החי שצרכו כבר לפני כ-50 אלף שנים, עדויות להיותו של מזון צמחי חלק מאותה מהפכה כלכלית היו חסרות. הסיבה לכך היא שעד לחפירה באהלו II לא נמצאו שרידי צמחים בכמוי! ות כה גדולות בחפירות באתרים פרה-היסטוריים, מכיוון שתהליכי בלי! יה גורמים בדרך כלל למציאת כמויות קטנות של ממצאים בוטניים מתקופות קדומות.

במחנה אהלו II, שנחשף בשנות התשעים בחוף הדרום-מערבי של הכנרת, נמצאו שרידי הסוכות הקדומים ביותר בעולם עד כה. לדברי ד"ר ויס ועמיתיו, המחנה ידע כמה מחזורים של התיישבות ונטישה לפני 23 אלף שנה, עד שננטש כליל. זמן קצר אחרי הנטישה האחרונה עלו פני המים בכנרת ומאז היה המחנה מכוסה במים. מי האגם והחרסית שהשקיעו אטמו את האתר, מנעו את חשיפתו לחמצן וסייעו בשימורו.

תנאי השימור הטובים איפשרו לחוקרים למצוא באתר אהלו II אוסף נדיר באיכותו ובכמותו של שרידי צמחים וזרעים, שמתוכו נחקר מדגם של כ-90 אלף. במאמר שפירסמו לאחרונה בכתב העת "Academy of Sciences Proceedings of the National" הם כותבים כי חלק ניכר מהצמחים היו דגניים קטני גרגיר כמו ברומית קצרת-שיבולית, זנב-שועל מצוי, שעורה נימית, שעורה מכחילה ובן-בצת קונוולוטה. ממדי הגרגיר של דגניים אלה נופלים משמעותית מאלה של חיטה ושעורה. נפחו אצל רובם אינו עולה על חמישה מילימטרים רבועים (נפחם של גרגירי חיטה הוא כ-48 מילימטרים רבועים וגרגירי שעורה מגיעים לנפח של כ-42 מילימט! רים רבועים). בנוסף, גובהם של דגניים קטני גרגיר נמוך בכמחצית מגובהם של צמחי החיטה והשעורה. הבדלים אלה גורמים לכך שכדי לאסוף אותה כמות של אוכל צריך לעבוד זמן רב יותר, להתכופף ולכרוע.

במחקרים אתנוגרפיים על חברות שדגניים קטני גרגיר היו חלק מתפריטן נמצא שזרעים כאלו נאכלו במגוון דרכים: לעיסת הגרגירים כמו שהם, קלייה או חריכה בחום המדורה, בישול (באמצעות הכנסת אבן לוהטת לתוך כלי עור, אבן או עץ שבו גרגירים ומים), השריה במים לריכוך ללא בישול, טחינה, כתישה או ריסוק בעזרת אבנים. בשלב זה אין בידי החוקרים הוכחה חד-משמעית לאופן שבו צרכו תושבי אתר אהלו II את הדגניים. למרות זאת, הם סבורים כי צמחים אלה היו חלק ממזונם של תושבי האתר.

מניתוח ממצאים בוטניים ממבחר אתרים פרה-היסטוריים במזרח התיכון הסיקו ויס, וטרסטרום, נדל ובר יוסף כי הדגניים קטני הגרגיר נעלמו מהתפריט האנושי לפני כ-13 אלף שנה. אז, עם המהפכה החקלאית, התחולל המעבר לתזונה המבוססת על צמחי תרבות.

(הכתבה מאת: רן שפירא, התפרסמה בעיתון הארץ
ביום שני, 2 באוגוסט 2004)

חזרה
חיפוש מהיר
מילת מפתח:
הרשמה למועדון לקוחות
במדור זה, יכולים גולשים להירשם למועדון לקוחות האתר, ולקבל עדכונים במייל לגבי חדשות, תערוכות, ירידים, מוצרים ועדכונים שונים בתחום הקמחים והאפייה.
להרשמה
שאלות ותשובות
אני משתמש קבוע בקמחי שטיבל ומאוד מרוצה,רציתי לדעת אם אני משתמש בקמח לחם או קמח כפרי ומוסיף להם נבט חיטה וסובין חיטה האם הם הופכים לקמחים מלאים?,תודה וכל הכבוד לאתר למדתי ממנו והיום אני אופה לחמים מצוינים.
שלום רב ברצוני לדעת בבצק ממחמצת שיפון שהיחסים בהם 1 ל-1 פלוס סיידר איך אני מגיע ללחם אוורירי (עם חורים גדולים) במתכון הבא: 600 גרם שטיבל 2 300 גרם שטיבל 6 280 גרם מחמצת 10 גרם שמרים לחים 22 גרם מלח 45 גרם שמן זית זירעי פישתן 500 cc מים אשמח לתשובה מהירה תודה מראש
שלום מדוע כאשר אני אופה לחם לבן עם 20 אחוז דורום נוצרות לי במהלך האפייה מעין בועות קטנות ב"עור" של הלחם? האם זה קשור ללחות בזמן האפייה,לישה?
כיצד ניתן להמיר מתכון לחם מקמח מלא לקמח רגיל? ולהיפך - כיצד ניתן להמיר מתכון לחם מקצח רגיל לקמח מלא? תודה
לצוות שטיבל שלום! איזה השפעה יש למים שבושלו עם התפוח אדמה בבייגל אמרקיאי? האם אני יכול לערבב מים עם קורנפלור ולקבל את אותה תוצאה?
לצוות שטיבל היקר. לאחרונה ניסיתי מתכון מצוין ללחם לבן - המתכון עצמו די מוצלח ומתקבל ממנו לחם די גבוה ובעל קרום די קשה- רציתי לדעת איך אני יכול לשפר את המתכון וליצור לחם יותר אורירי, יותר גבוה ובעל קרום יותר רך, יש לציין שאני מרוצה מהאורך והרוחב של הלחם. להלן המתכון: 700 גר' קמח לבן שטיבל 2. כפית וחצי שמרים יבשים כפית מלח כפית סוכר חום 425 מ"ל מים חמימים. תבנית לחם (גודל 20X13.5 ו 9 ס"מ עומק ) מחמם ומנפה את הקמח, מוסיף לקערה את כל היבשים ואת המים לתוך גומה, לש בערך 8 דקות עד שמתקבל מרקם חלק. - משאיר לתפוח בערך שעה עד הכפלת הנפח ואז מוציא את האויר, לש לעוד 2 דקות ומניח בתבנית עם נייר אפייה עטוף. - משאיר לעוד שעה עד שמתקבל בצק גבוה ( בערך 12 ס"מ) ואז אנ ימכניס לתנור על 230OC ל 35 דקות. אודה לכם מאוד על תשובה
שלום, הכנתי שאור, לפי המתכון שנתתם. נראה שהצליח. לאפיית לחם, בלילה לקחתי כוס מהשאור, הוספתי כוס קמח ומים, ולמחרת בבוקר הכנתי איתו בצק. השתמשתי בכ- 200 גרם מהשאור ל- ~400 גרם קמח. הבעייה היא שהלחם יוצא חמוץ מידי. מה עלי לעשות? כמו כן, אודה לכם אם תתנו הסבר קצר על שמירת השאור (כמה להוציא ללחם וכמה קמח ומים להוסיף, והאם להחזיר מיד למקרר). האם ניתן לקחת מהשאור יום אחר יום, או יש לתת זמן לשמרים להתרבות?
מהם השלבים של פירוק החיטה ולכמה סוגים היא מתחלקת, כגון סולת , גלוטן, קמח מלא וכו' וכיצד זה נעשה.
רציתי לדעת אייך משמרים שאור ואיזה כמות צריך לשים על קילו קמח (במדידה בכף) והאם כל פעם מוצאים מהבצק של הלחם בשביל השאור הבא (בשביל הלחם הבא)
לרשימה המלאה
   לשאול שאלה
רשימת קישורים
סוגת
מאפיות אנג'ל
מאפית דגנית עין בר, קיבוץ עינת
על השולחן
הרדוף
BREADRECIPE
THE HISTORY OF BREAD
לחם בשירה
גרובשטיין קום
עמותת צליאק בישראל
מגאזין לאופים באנגלית
מאפית ברמן
אן אמנות במטבח
.Mr קייק
רשת בן עמי
מתכונים.נט
גוטליב ציוד למאפיות וקונדיטוריות
לבני שמוט ותנורים
"שום פלפל ושמן זית" - דף תוכנית הכולל קישור לכתבה מצולמת בשדות קציר חיטה וסיור בטחנת קמח.
איגוד השפים הישראלי
סדנאות גורמה
מגזין מזון
סושף-המרכז לתרבות הבישול והאפיה
מתכונים באנגלית לאופה לחם של קנווד
הארגון לחקלאות אורגנית
breadmills
לוח המידות והמשקלות של "על השולחן"
science of cooking
פוליבה
השפעת תפיחות ושאר פרמטרים על הלחם
סרטון וידאו של מתכון ללחם ללא לישה
יקבי ברקן
אתר השמרים של פרמיפאן
אכול ושטו
מועדון הבריאות של יוניליוור ישראל
"הנחתום"
בי"ס לבישול גלילי - ארז קומרובסקי אפית לחמי שאור, בישול אורגני, סדנאות ועוד
התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל


 
בניית אתרים

שטיבל בע"מ - רח' השיש 15 מפרץ-חיפה, ת.ד. 10100, מיקוד 26110 טל: 8721090-04, פקס: 8726030-04